Protokól odbioru mieszkania w Warszawie

- | Czas czytania: 1:74 | Odsłon: 159 | Aktualizacja: 2024-04-18 22:19:56

Odbiory mieszkań w Warszawie są bardzo ważną częścią w etapie kupowania mieszkania lub domu z rynku pierwotnego, wtórnego, wynajmu, jak również po zakończonym remoncie. Dlaczego spisanie odpowiedniego protokołu jest tak bardzo istotne i co powinien zawierać dokument? W tym artykule przedstawimy najważniejsze kwestie które powinny być zawarte i sprawdzone przed podpisaniem umowy, aby przebiegały sprawnie. W przypadku odbioru mieszkania po zgłoszeniu przez firmę remontową zakończenia prac, sytuacja jest prosta ponieważ sprawdzamy zgodność wykonania remontu z umową i sprawdzamy czy nie powstały żadne zniszczenia. Natomiast jeżeli odbieramy nasze nowe mieszkanie lub dom od dewelopera lub osoby prywatnej, czy też jesteśmy najemcami bądź wynajmującymi sprawa się lekko komplikuje, ale spokojnie opiszemy kilka pozycji na które należy bezwzględnie zwrócić uwagę aby obie strony były zabezpieczone.

Protokól odbioru mieszkania w Warszawie

Protokół zdawczo- odbiorczy

Odbiory mieszkań Warszawie kiedy odbior

Przede wszystkim w tym dokumencie powinna znaleźć się poprawna data przekazania / odbioru mieszkania. Sytuacja jest prosta jeżeli od tego dnia następuje na przykład wynajem, ale jeżeli chodzi o odbiór lokalu od dewelopera, to należy pamiętać iż zazwyczaj od tej daty zaczną nam „płynąć” opłaty (nawet jeżeli akt notarialny nie został jeszcze podpisany)

Przedmiot przekazania

W tym punkcie należy jasno i jak najdokładniej opisać lokal jaki zostaje przekazany. Gdzie znajduje się budynek, na którym piętrze jest umiejscowione mieszkanie. Istotne jest podanie prawidłowej powierzchni lokalu, która musi być taka sama jak ta która znajdzie się w akcie notarialnym.

Strony przekazania

Ten punkt jest raczej jasny, należy uzupełnić dane wszystkich uczestników transakcji czyli osoby / firmy która przekazuje mieszkanie bądź dom, oraz osoby/ osób które odbierają (nowi właściciele, najmujący)

Stan liczników

Bardzo ważny wpis w protokole, gdyż czasami niewielki błąd może kosztować sporo zachodu z wyjaśnianiem. Dlatego należy dokładnie sprawdzić numery liczników które są przypisane do naszego lokalu, oraz ich stan na dzień odbioru mieszkania, to właśnie od tego momentu wszelkie nadwyżki (i tylko o to nam chodzi) będą zaliczane już na konto nowego / nowych nabywców.

Usterki

Uwzględniamy wszelkie usterki i nieprawidłowości jakie zauważymy, przy odbiorze mieszkania po to, aby deweloper mógł je usunąć bądź naprawić, natomiast w przypadku wynajmu, aby w przyszłości nikt nie posądził nas o przyczynienie się do powstania tych szkód. Należy zapamiętać iż są takie usterki, które można zgłosić w późniejszym terminie nawet gdy nie zostały wpisane do protokołu, i są takie wady które jeżeli zostaną przeoczone, to w późniejszym etapie mogą już nie zostać uwzględnione jako reklamacja, ponieważ będzie trudno udowodnić czy to już aby nie nowy nabywca spowodował daną szkodę.

Wyposażenie

W protokole należy również wypisać wszystkie sprzęty które znajdują się na wyposażeniu lokalu, oraz sprawdzić prawidłowość wykonania prac wykończeniowych. W przypadku gdy odbieramy mieszkanie z rynku pierwotnego należy sprawdzić również elementy takie jak na przykład gniazdka czy kontakty w zakresie zgodności z planem (ilość, prawidłowa wysokość i rozmieszczenie). Kontrolujemy również stolarkę drzwiową i okienną oraz wszystkie instalacje.

Protokół spisujemy zawsze w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron.Jeżeli mimo wszystko nie czujemy się pewnie w sytuacji jaką są odbiory mieszkań w Warszawie i mamy obawy związane z tym, że pominiemy jakiś ważny szczegół, to pamiętajmy że są specjalne firmy, które profesjonalnie pomogą nam zająć się naszą sprawą.